Nawigacja
HARCERSKI OŚRODEK MORSKI
Regulamin HOM Szczecin
Historia HOM Szczecin
Jednostki pływające HOM
Kalendarz imprez
KWŻ
Galeria zdjęć
Cennik
Linki i cumki
KOŁO PRZYJACIÓŁ HOM
Członkowie koła
Regulamin koła
SZKOLENIA I KURSY
Sternik motorowodny
Sternik motorowodny morski
Żeglarz jachtowy
OBOZY I PÓŁKOLONIE
Obozy żeglarskie
Półkolonie na HOM
Karta kwalifikacyjna
Zdjęcia w serwisie


Piknik pod Żaglami 07.06.2015
Prognoza ICM
ICM
Polub nas na Facebook
Filmoteka HOM

Pożeglowało z nami
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Artykuły techniczne » O nas, czyli historia Harcerskiego Ośrodka Morskiego
O nas, czyli historia Harcerskiego Ośrodka Morskiego

Wszystko zaczęło się w 1945 roku wraz z powstaniem pierwszych drużyn wodnych, które korzystały z poniemieckiego sprzętu wyciągniętego z dna jeziora, mając za bazę przystań na Gocławiu. W połowie lat pięćdziesiątych wyłoniła się grupa ludzi, która za cel postawiła sobie stworzenie harcerskiej stanicy. Na miejsce działania wybrała malowniczy zakątek nad jeziorem Dąbie, w którym jeszcze przed wojną była prywatna przystań.

Początkowo na przystani były drewniane pomosty oraz szopy do przechowywania sprzętu pływającego. Wraz z upływem czasu zmieniana była infrastruktura: betonowa keja, hangar do zimowania jednostek, suwnica o udźwigu do 15 T, węzeł sanitarny, magazyny do przechowywania osprzętu żeglarskiego. Istotną rolę w tym względzie odegrał Cezary Bamber, który w roku 1965 został komendantem Ośrodka a za swoje działania na rzecz rozwoju przystani zyskał przydomek "budowniczy".

Początki Ośrodka to żegluga morska na szalupie z "Batorego" z serii tzw. "Flotylli Czerwonych Żagli". Żegluga śródlądowa na szalupie sześciowiosłowej tzw. "SZ", szalupach typu "DZ" oraz wszelkich łódkach widok na basen portowyżaglowych bez klasowych, często jeszcze poniemieckich. W latach sześćdziesiątych na terenie HOMu, w warsztacie szkutniczym budowane były KORMORANY, a w latach siedemdziesiątych uruchomiono prawie seryjną produkcję WYDR. Koniec lat sześćdziesiątych to czas zakupu jachtów morskich: dwóch VEG - "Totem" i "Watra" oraz ENIFA - "ISKRA 70". W miarę upływu lat Ośrodek wzbogacał się o następne jednostki. Największe rejsy odbywały się jednak na jednostkach pożyczonych - TROPICIEL - rejs do Hiszpanii, KASJOPEA - Norwegia, PIANA - Holandia, Dania, Szwecja. Lata 80 to czas recesji. Dopiero ostatnia dekada XX wieku przyniosła zmiany. Funkcję Komendanta w tym czasie zaczął pełnić Marek Hermach.


W 1991 roku, zaraz po otwarciu granicy na Zalewie Szczecińskim, DZ-a KETLING wyrusza do Niemiec rozpoczynając kilkuletni okres miesięcznych rejsów morskich na DZ-ach. W 2002 roku Piotr Czeronko na jachcie ŻAGIEWKA pozyskanym z CWM w Gdyni i wyremontowanym przez maszoperię opłynął Bałtyk uzyskując nagrodę "Rejs Roku". Ponownie nagrodę zdobyli żeglarze z HOMu w 2004 roku za rejs na The Tall Ships' Races.

duża kejaHOM w Szczecinie to przystań na której stawiało swoje pierwsze kroki wielu znanych żeglarzy, m.in. kapitanowie: Marek Frycz, Zbigniew Andruszkiewicz, Marek Hermach, Adam Barcz, Zygmunt Kowalski, Marek Czechowski, Jerzy Szwoch, Zdzisław Paska, Jerzy Przybysz, Ludwik Chlewicki, Olgierd Franckowski, Tomasz Grala, a także Cezary Bamber, Dorota Klimek, Witold Kawecki, Jerzy Majszczyk, Romuald Reichert i wielu wielu innych.

OŚRODEK ORGANIZUJE:

 • pomieszczenia biurowe, warsztatowe, świetlicowe,
 • zaplecze sanitarne,
 • magazyny do przechowywania osprzętu żeglarskiego oraz desek windsurfingowych,
 • basen portowy (betonowa keja),
 • pole biwakowe,
 • hangar (do zimowania jednostek),
 • suwnicę do 12 T,
 • slip do wodowania małych jednostek
 • plażę
 • miejsca na grilla i ognisko

BAZA OŚRODKA OBEJMUJE:

 • Szkolenia na stopnie motorowodne
 • Wypoczynek dla dzieci i młodzieży ( od 7 lat ) ? pobyt stacjonarny, półkolonie
 • Festyny i pikniki ( w tym także z cateringiem )
 • Czartery jednostek żeglugowych
 • Rodzinne pływania rekreacyjne
 • Wypożyczalnię kajaków